Daty w Excelu – podstawy, część I

Na pewno zdarza się, że w ciągu nakładu pracy w arkuszu kalkulacyjnym chciałbyś wykorzystać daty. Potrzebujesz policzyć, ile dni, miesięcy albo lat upłynęło od danego momentu lub dowiedzieć się w niewolny stylistyka, ile ktoś ma lat. Niestety Microsoft Excel w wyniku wykonanych przez Ciebie czynności sugeruje błąd, bądź co gorsza, nie widzi, iż to co dodano do komórki naprawdę jest datą.

Czytaj dalej Daty w Excelu – podstawy, część I

Okno czujki w Excelu

Jeżeli pracujesz na dużym pliku Excela, w którym dane rozciągają się na sporo wierszy w tabeli albo kolumn arkusza. W pliku, który ma niemało arkuszy, to nie ma miejsce łatwo monitorować zawartość wszystkich istotnych dla Ciebie komórek, które znajdują się porozrzucane po różnych miejscach tego skoroszytu. Więcej ciekawostek odnośnie Excela znajdziesz na blogu Calculatic.

Czytaj dalej Okno czujki w Excelu

Excel funkcja DŁ

Funkcja ta jest bardzo przydatną funkcja tekstowa. Podaje ona liczbę znaków z których składa się podany tekst. Pojęcie znaku to dowolna liczba, litera, znak interpunkcyjny – praktycznie wszystko co możemy wpisać za pomocą klawiatury. Np zdanie „To jest strona o Excelu” zawiera 23 znaki – jak podaje funkcja – 19 liter i 4 spacje. Inne funkcje poznasz bliżej TUTAJ.

Czytaj dalej Excel funkcja DŁ

Wklej specjalnie – Transpozycja

Opcja dopuszcza obrócić zakres komórek tabeli dotyczące 90 stopni – z orientacji poziomej na pionową oraz na odwrót. Jeżeli zakres danych jest ułożony w orientacji nie odpowiadającej Ci, możesz je obrócić.Na przykład: zazwyczaj wygodniej czyta się tabelę, która zawiera wiele wierszy tabeli i mało kolumn arkusza, natomiast niewygodnie taką, która zawiera mało wierszy i dużo kolumn – możesz taką tabelę Excela wtedy obrócić.

Czytaj dalej Wklej specjalnie – Transpozycja