Menu

Podział tekstu

7 grudnia 2017 - Bez kategorii

Dzielenie tekstu

Funkcjonalność Tekst pozwala dzielić dane z jednej kolumy  na kilka osobnych kolumn, dzieląc zawartość komórek arkusza w doskonały sposób. Wykorzystywane jest często w takim razie, gdy w komórce znajduje się za wiele informacji jednocześnie bądź gdy znajduje się jakiś numer/kod, który należy rozbić na części.

 Przykład wprowadzania

Pomyśl, że masz w swojej tabeli kolumnę z numerami PESEL. Chcesz na podstawie peselu poznać rok urodzenia. Wiesz, iż rok urodzenia jest w peselu oznaczony przez dwie pierwsze liczby. W Związku Z Tym, chciałbyś w kolumnie obok, usunąc tylko te dwie pierwsze cyfry – w tym akurat wesprze Cię funkcjonalność Tekst jako wszystkie kolumny – pokażesz pozycję, w której potrzebujesz zrobić podział czyli po drugiej cyfrze) a Excel tak rozdzielone dane pokaże w poszczególnych kolumnach.

Jak z tego skorzystać ?

 

Korzystając z tej opcji posiadasz sporo wersji do wyboru, które znajdują się scharakteryzowane w osobnych sekcjach, jednak niżej widać najważniejsze zasady:

Najpierw musisz wskazać kolumnę komórek, którą potrzebujesz rozbić zanim uruchomisz jeszcze narzędzie.

Lecz nie zapomnij: zaznacz tylko pojedynczą kolumnę komórek czy też pojedynczą z komórek, nie wyznaczaj kilku kolumn arkusza naraz. Jeśli chciałbyś rozdzielić następujące z wielu kolumn, to każdą z nich powinieneś z osobna podzielić.

Idź na wstążce do zakładki Dane a także rozwiń Tekst jako kolumny.

Na dole okienka będziesz cały czas widzieć podgląd swoich wybranych danych.

Krok 1 – tu wskazujesz, w jaki sposób dane możliwe jest podzielić na kolumny – czy też są podzielane specyficznym znakiem, jednak podział zostanie następował na stałej szerokości.

Krok 2 – gdy wybierzesz Dalej, otworzy się krok, w którym ukazujesz jak ściśle rozbić dane na kolumny.

Krok 3 – gdy naciśniesz kolejny raz Dalej,  w kroku nr 3, możesz umiejscowić format danych np. możesz zmieć format liczbowy na tekstowy. Wybierasz tutaj też miejsce ostateczne, a zatem  spośród komórek Excela, do której Ms Excel musi wklejać podzielone dane. Docelowo określona jest pierwsza komórką Twojej kolumny, a zatem zmień to, jeżeli nie chciałbyś nadpisać swoich zawartości. Poniższe będą wklejane po prostu do osobnych kolumn arkusza, zaczynając od wskazanej komórki.

W kroku nr 3 wciskasz Zakończ. Button Zakończ jest możliwy w każdym z 3 wskazań, zatem jeżeli nie jest Ci potrzebny, przedostajesz się przez wszystkie możliwości kreatora, to możesz go nacisnąć przedtem.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj na http://www.excelformuly.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *