Wklej specjalnie – Transpozycja

Opcja dopuszcza obrócić zakres komórek tabeli dotyczące 90 stopni – z orientacji poziomej na pionową oraz na odwrót. Jeżeli zakres danych jest ułożony w orientacji nie odpowiadającej Ci, możesz je obrócić.Na przykład: zazwyczaj wygodniej czyta się tabelę, która zawiera wiele wierszy tabeli i mało kolumn arkusza, natomiast niewygodnie taką, która zawiera mało wierszy i dużo kolumn – możesz taką tabelę Excela wtedy obrócić.

Nie zapomnij, że możesz również zaznaczyć button „Transpozycja”, pomijaj puste, pojedynczą z czynności matematycznych czy też jej brak, a także pojedynczą z wersji wskazującej co jest wklejane, na przykład: wartości liczbowe, formuły, formaty itp.

Więcej o Excelu dowiesz się na http://test.wykresyexcel.pl/tabelaexcel.pl/tworzenie-stylu-komorki-w-excelu/

– Po transpozycji, poniższe dane obracane są następującą techniką: wiersze w tematyce określającej człowieka stają się kolumnami w tematyce tej samej osoby, a kolumny o określonej osoby stają się wierszami na temat takiej samej pozycji. Innymi słowy, jeżeli wiersz przedziału był wierszem nr 3, to po transpozycji staje się kolumną nr 3.  Jeśli kolumna była pierwszą kolumną przedziału, to po transpozycji staje się pierwszym wierszem przedziału

– Jeśli pewien wiersz był wierszem nr 1, prawdopodobnie, stanie się pierwszą kolumną, kolumną nagłówkową, zaś nie ostatni kolumną. Z powyższego punktu wynika, że transpozycja potrafi obrócić tabelkę w jeden sposób.

– Następne użycie transpozycji na już transponowanej zakresie, spowoduje przywróceni jej do oryginalnego kształtu. Teoretycznie możesz transponować jedną, skopiowaną spośród komórek, jednak transpozycja ma sens dopiero po skopiowaniu przynajmniej dwóch komórek arkusza.

– Jeżeli musisz przenieść dane z jednego miejsca w drugie, obracając je z użyciem transpozycji, to nie zapomnij, że musisz dane skopiować a nie możesz wyciąć. Innymi słowy, jeśli potrzebujesz dane w tej formie  to najpierw je wklej specjalnie z transpozycją w innym miejscu i jednocześnie usuń kopię treści z pierwotnej lokalizacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *