Formatowanie warunkowe komórek z liczbami i datami w Excelu

Jak wiemy format warunkowy jest sposobem na wyróżnienie jakiś komórek, gdy zawierają konkretne wartości. Mogą to być liczby o określonej wielkości, tekst czy charakterystyczna data. Zasad formatowania warunkowego jest mnóstwo lecz w tym wpisie dowiesz się o tych przydatnych jeśli chodzi o daty i liczby.

Najczęściej używane opcje w stosunku do dat i liczb należy szukać w grupie wyróżniania komórek. Do podanych wartości należy podać wartość.
-Między,
-Równe,
-Większe niż,
-Mniejsze niż.

Oczywiście istnieje więcej opcji formatowania warunkowego. Należy kliknąć przycisk „Więcej reguł”. U góry tego okna znajduje się grupa narzędzi. Jeżeli masz w planach jednak posługiwać się prostymi regułami, znajdziesz je w dolnej części okna. Pierwszą listę uzupełnij wartością komórki zaś w drugiej wybierz odpowiadający Ci warunek.
-Większa lub równa,
-Mniejsza lub równa,
-Nie między,
-Nierówna.

W następnym polu należy wpisać wartość progową, z którą zostaną porównane wybrane komórki. Tyczy się to dat i liczb. Nie zapomnij wybrać odpowiedniego formatu, ponieważ nie będzie działać żadna reguła – format ustawiony jest jako domyślny.

Jak wygląda formatowanie warunkowe największych i najmniejszych liczb tabeli Excel?

Można formatować komórki Excela z liczbami, które widnieją jako największe lub najmniejsze w określonym zakresie. Jeżeli zaznaczymy 200 komórek przed przystąpieniem do formatowania warunkowego to Ms Excel będzie analizował te wymienione 200 wartości. Jeżeli wybierzesz np opcję „Pierwsze 10%”, wtedy program zbada, które z 200 liczb są 10% największych liczb i te komórki zostaną sformatowane. Inne formy szukania w przedstawiony sposób to 10 pierwszych elementów, 10 ostatnich elementów i ostatnie 10%. Liczbę 10% oczywiście można zmienić na inną.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *