Niepoprawne formuły w programie Excel

Podczas pracy z arkuszami programu Excel często zachodzi potrzeba korzystania z zarówno bardziej, jak i mniej złożonych formuł. Podczas ich tworzenia nietrudno o popełnienie błędu. Poznaj poniżej kilka typów problemów spotykanych w formułach Excela (TUTAJ poznasz więcej formuł i funkcji programu Excel).

 1. Błędy z hasztagiem (#)
  #ARG!, #ADR!, #LICZBA, #N/D, #DZIEL/0!, #NAZWA? i #ZERO!, wskazują, że w formule coś nie działa prawidłowo. Przykładowo w przypadku błędu #ARG! częstą jego przyczyną jest niepoprawne formatowanie lub nieobsługiwany typ argumentów, a także odwołanie do usuniętych komórek.
 2. Formuła nie jest obliczana
  W takim przypadku należy upewnić się, czy w programie Excel jest włączone obliczanie automatyczne. Jeśli natomiast włączono obliczanie ręczne, formuły nie będą obliczane. Aby sprawdzić, czy jest włączone Obliczanie automatyczne:
  W zakładce Formuły przejdź do grupy Obliczanie i z rozwijanej listy przy Opcjach obliczania wybierz Obliczanie automatyczne.
 3. Funkcja nie rozpoczyna się znakiem równości (=)
  Jest to często popełniany błąd. Wpis, który nie rozpoczyna się znakiem równości, nie jest formułą i nie będzie obliczany. Przykładowo jeżeli wpiszesz do komórki następujący ciąg znaków: ŚREDNIA(A1:A10) (brakuje w nim na początku znaku =), to w komórce wyświetli się właśnie ten ciąg znaków, a nie wynik formuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *