Excel funkcja DŁ

Funkcja ta jest bardzo przydatną funkcja tekstowa. Podaje ona liczbę znaków z których składa się podany tekst. Pojęcie znaku to dowolna liczba, litera, znak interpunkcyjny – praktycznie wszystko co możemy wpisać za pomocą klawiatury. Np zdanie „To jest strona o Excelu” zawiera 23 znaki – jak podaje funkcja – 19 liter i 4 spacje. Inne funkcje poznasz bliżej TUTAJ.

Aby łatwo wytłumaczyć znaczenie funkcji można przywołać następujący przykład. Firmy rejestrujące się w bazie danych muszą przedstawić swój NIP. Aby sprawdzić zgodność ilości liczb i pozbyć się możliwości popełnienia prostego błędu można wpisać omawianą funkcję DŁ aby sprawdzić czy liczba znaków się zgadza.

Budowa funkcji DŁ

tekst – niezbędny – zaznaczenie komórki z wartością do obliczenia bądź wprowadzenie dowolnej frazy

Inne zastosowania funkcji DŁ

Można obliczyć ile dany znak powtarza się w tekście. Zdarzają się sytuację, że trzeba obliczyć liczbę spacji, kropek, myślników – czy wszystko się zgadza. Robisz to porównując długość tekstu z tymi znakami z długością teksty gdzie znaków chcesz się pozbyć.
Funkcja DŁ jest tekstowa, dzięki czemu używana jest w towarzystwie innych tekstowych, np: LEWY, PRAWY czy FRAGMENT.TEKSTU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *