Daty w Excelu, część II

Dalsza część informacji odnośnie dat w Excelu. Jest to temat bardzo rozległy dlatego zdecydowaliśmy się go podzielić na krótsze artykuły.

Narzędzia regionalne daty w Excelu

Na pewno, jak zdecydowana część, jesteś przyzwyczajony do zapisu daty w formacie dd-mm-rrrr – Ms Excel nie przyjmuje takiego formatu. Dla niego będzie to tylko content. Jeżeli bardzo Ci zależy, aby arkusz Excela uznał Twój zapis jak datę możesz zmienić regionalne narzędzia daty. W tym celu wejdź w Panel Sterowania, idź do sekcję Zegar, język oraz region, zaś wtenczas zmień klawiaturę albo pozostałe metody uskutecznienia treści w zależności od systemu. Na karcie formaty pójdź do Funkcje nietypowe, następnie kartę data. W sekcji formaty daty możesz dodać dowolny format za pomocą notacji podanych niżej w okienku. Format ten w tym momencie jest rozpoznany przez Excela jak data -również istnieje obowiązujący.

Zapis od 0 do 29 jest rozpoznawany jako lata od roku 2000 w zwyż, a zapis od 30 do 99 jak lata pod 2000 roku. Tą analizę możesz także zmodyfikować w oknie Dostosowywanie formatu w sekcji Kalendarz.

Formatowanie daty w Excelu

Datę możesz przekształcić na dużo różnych sposobów. Na karcie Narzędzia Główne w grupie Liczby znajduje się rozwijany wykaz z formatami do wyboru. Na pierwszy rzut oka po wybraniu listy wyszukać możesz format data krótka i data długa. Używając data krótka uzyskasz zapis 2016-02-09, natomiast po użyciu data długa wyświetli się zapis 9 luty 2016

Funkcjonalności formatowania dat jest wiele więcej. Na tej samej liście znajduje się polecenie Więcej formatów liczb . Rozwiń je, a wtenczas w Data w karcie Wartości Liczbowe. Tutaj znajduje się bogaty spis wyboru formatów daty. W tym okienku możesz również edytować ustawienia regionalne, które pomogą Ci dostosować style zapisu daty do danego regionu. W różnych krajach na świecie używa się różnych skrótów od nazwy miesiąca, nieco inaczej także można po prostu zapisywać taka datę. Na Przykład datę w pliku, z którego będzie korzystał Irakijczyk powinno zapisywać się jako ۳, w ciągu gdy w języku Polskim odpowiada to 2017-04-03. Microsoft Excel posiada nawet możliwość wyboru wariantu kalendarza, jeżeli w wybranym regionie dopuszczalnych jest więcej niż 1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *