Excel funkcja ADR.POŚR – Odwoływanie się do zakresu o zdefiniowanej nazwie

Funkcja ADR.POŚR, wchodząca w skład kategorii funkcji Wyszukiwanie i odwołania, może służyć do dynamicznego wskazywania zakresów komórek. Jeśli nazwiesz sobie kilka tabel (dowiedz się, jak tworzyć tabele w Excelu), to następnie możesz w funkcji ADR.POŚR odwołać się do komórki z wybraną nazwą. W zależności od wybranej nazwy, formuła odnosi się do różnych tabel.

W przykładzie poniżej widać wartości sprzedaży dla pięciu produktów. Komórki z kwotami dla każdego z produktów zostały nazwane. W rezultacie, wymienione nazwy odpowiadają następującym zakresom komórek:

  • Produkt1 = C6:C15
  • Produkt2 = D6:D15
  • Produkt3 = E6:E15
  • Produkt4 = F6:F15
  • Produkt5 = G6:G15

Jeżeli chcesz policzyć sumę sprzedaży dla produktu o numerze 5, to można by stworzyć następująco formułę:

=SUMA(Produkt5)

Nie trzeba wskazywać bezpośrednio adresu komórek, wystarczy ich nazwa. Problem polega na tym, że nie zawsze chcesz wskazywać tutaj sumę dla produktu nr 5. To dla jego produkt ma się liczyć suma, zależy od zawartości komórki B3 (zawartość komórki B3 może też się obliczać na podstawie innych funkcji). Tutaj wkracza funkcja ADR.POŚR, w ramach której zaznaczasz komórkę B3, czyli nazwę któregoś z produktów. Taka nazwa jest prawidłowym odwołaniem bo jest jedną ze zdefiniowanych wcześniej nazw. Widać na tym przykładzie, że prawidłowym odwołaniem do komórek jest nie tylko klasyczny adres, ale także zdefiniowane nazwy. Ponadto, za pomocą tej funkcji, można wskazywać też wielokomórkowe zakresy.

Excel funkcja ADR.POŚR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *