Opublikowano:

Excel – sortowanie według kolorów

Formatowanie komórek tabeli poprawia zrozumiałość treści a także wskazuje na charakterystyczne wartości liczbowe. W związkuz tym , iż jest to tak powszechnie wykorzystywane, możliwa jest zmiana kolejności także zgodnie z formatu komórki.

Zmiana Kolejności w autofiltrze

Możliwości porządkowania właściwie dla koloru odnajdziesz w autofiltrze. Możliwe jest jedynie sortowanie właściwie dla zabarwienia komórki czy też zabarwienia fontu. Jeżeli w kolumnie, w której kliknięto autofiltr, widać komórki z kolorowym tłem bądź kolorową czcionką, to te właśnie barwy pojawią się po naciśnięciu sortuj według kolorów. Jeśli nie ma ani jednego z  kolorów w kolumnie, to nie ma po czym posortować, w związku z tym i należyte funkcjonalności się nie pojawiają – następnie jedyne co ujrzysz, jest to przycisk Uporządkowania niestandardowego, który otworzy okno Uszeregowania.

Sortowanie wielu kolorów w tabeli Excel

Co symbolizuje rzecz, iż kliknę sortowanie według jakiegoś koloru? Oznacza to, iż ta barwa pojawi się na samej górze w zakresie. Jeżeli chcesz usytuować dość dużo kolorów w prawidłowej sekwencji,  to zacznij kolejność od koloru, który zawarł byś na samym dole, natomiast skończ na tym, jaki ma znajdować się na samej górze .

Jeśli chciałbyś sortować zarazem wedle zabarwienia czcionki, jak i koloru tła komórki, to możesz to robić. W takiej sytuacji ostatnia zmiana kolejnośći ma największą „siłę” i również wstawiane jest na szczycie tabeli.

Jeśli chcesz aby komórki z pożytecznym kolorem znalazły się na spodzie Twojego zakresu to wybierz zamiast zabarwienia Brak wypełnienia, bądź Automatyczny barwa czcionki. W tym momencie komórki bez zmieniania powędrują na górę, natomiast kolorowe pozostaną na dole.

Sortowanie ikon w Excelu

Okienko sortowanie, z pominięciem segregowania zgodnie z kolorem komórki a także zabarwienia czcionki, dopuszcza także na sortowanie według ikon. Ikony pojawiają się w komórkach wyłącznie w wyniku uskutecznienia formatowania warunkowego. Jeśli temat formatowania warunkowego jest Ci obcy zachęcamy do zapoznania się z materiałami zawartymi na blogu Calculatic.

Gdy wstawić już w komórkach wszystkie kolumy ikon, możesz również zmieniać kolejność swoich danych według ich. Działa to analogicznie do kolorów – ikona, którą zastosujesz, będzie zamieszczona na górze czy też w dolnym zakresie, w zależności od którejś opcji kolejności.

Więcej na temat sortowania dowiesz się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *