Co rusz przychodzi przymus przefiltrowania tabeli w więcej niż jednej kolumnach równocześnie. Można to dokonać bez problemu, jednakże trzeba pamiętać na temat pewnych ograniczeń.
Jeżeli chciałbyś przeglądać jednocześnie po kilku kolumnach, to musisz dokonać ściśle to samo co w każdym wypadku, jednakże po prostu nawrócić kilka razy – za każdym razem w kolejnej kolumnie.
Podłączasz autofiltr (strzałki w wierszach nagłówkowych), przedostajesz się do jednej kolumny a także ustawiasz wymogi filtrowania. Pstrykasz OK. Tabela została przefiltrowana. W takiej sytuacji przedostajesz się do strzałki w innej kolumnie oraz znów wybierasz warunki. Również dla tylu tylu kolumn arkusza, dla ilu szukasz.
Nie ma wobec tego żadnego menedżera filtru, czy okienka pozwalającego zarządzać filtrem okna, które jest chociażby dla sortowania.
Ustawienie filtrów w kilku kolumnach działa łącznie. Oznacza to, że każde inne filtrowanie coraz bardziej zawęża ilość ukazywanych wierszy tabeli. Innymi słowy, ażeby jakiś wiersz pozostał wyróżniający się, to musi on spełniać wymogi ze wszystkich kolumn arkusza.
Nie jest możliwe za pomocą autofiltra usytuować kryteriów alternatywnych między kolumnami – a zatem miejsce pozostaje widoczne jeżeli spełni warunek którejś kolumny bądź wszystkich kolumn – takie coś nie jest możliwe . Filtrujemy tylko łącznie.
Jeżeli już chcesz filtrować w kilku kolumnach w tym samym czasie to musisz wiedzieć jak wyłączyć filtr w wybranych przez Ciebie kolumnach i jak we wszystkich na raz.
Jeśli filtrujesz w wielu kolumnach jednocześnie, to warto wiedzieć jak wyłączać filtr w wybranych kolumnach, a jak we wszystkich jednocześnie:
- wszystkie kolumny jednocześnie – zakładka DANE – WYCZYŚĆ – oznacza to, że filtry z dałej tabeli będą wyczyszczone, lecz strzałki filtrowania pozostaną widoczne
- wybrane kolumny – musisz kliknąć na daną kolumnę i wybrać WYCZYŚĆ FILTR Z
- wszystkie kolimny jednocześnie – zakładka DANE – FILTRUJ – filtry będą wyczyszczone i strzałki znikną. Albo użyć skrótu CTRL + SHIFT + L