Jedną z bardzo przydatnych funkcji arkuszu kalkulacyjnego Excel jest funkcja JEŻELI.BŁĄD. Funkcja ta posiada wiele praktycznych zastosowań, których zrozumienie pomoże nam w przystępny sposób z niej korzystać.
Zrealizowanie obliczeń, jeżeli szukana przez nas wartość nie została wynaleziona
W zadaniu pokażą się tabelki prognozy zapotrzebowania pewnych materiałów do produkcji . Jest to informacjea potrzebna ażeby wiedzieć ile ich zamówić. W osobnym arkuszu znajduję się prognoza wzięcia na czerwiec, obliczona w pewnej stylistyce. Ale nie dla każdego z materiałów było możliwe zrobić te obliczenia. Jeśli więc nie uda się wyszukiwać prognozowanych kwot – w tym oddzielnym arkuszu to przyjmujemy, iż musimy zamówic tyle odpowiedniego materiału, ile wynosi średnie zapotrzebowanie z trzech decelowych miesięcy.
Wyświetlenie prawidłowej wartości, jeżeli szukana wartość nie będzie znaleziona
W tabeli powinieneś wyszukiwać ile sztuk zaznaczonych modeli sprzedano. Może zdarzyć się na tyle, iż pewien z modeli w ogóle nie sprzedał się w tym miesiącu – następnie funkcja WYSZUKAJPIONOWO funkcja błąd. Błąd w którejś z komórek po pierwsze źle wygląda a także budzi obawę użytkowników tego pliku, lecz co ważniejsze, uniemożliwia późniejsze obliczenia, które korzystają z komórki z błędem. Na dole grupy znajduje się suma – jeśli jedna z sumowanych komórek arkusza zawiera nieprawidłowość to będzie błąd – formuła sumująca też pojawi błąd.
Nie zapomnij, że możesz w tej stylistyce zamienić każdy błąd w komórce. Lecz będzie to miało sens przede wszystkim w przypadku funkcjonalności wyszukujących, które zwracając błąd nie mogą wyszukiwać wartości.
Szukanie wartości w wielu tabelach/arkuszach
Powinieneś wyszukać kwotę z danej faktury, jednak nie wiadomo z góry , którego miesiąca dotyczą różne faktury, a co za tym idzie – w którym arkuszu je próbować znaleźć. Funkcja WYSZUKAJPIONOWO poszukuje w pierwszym z arkuszy Excela – jeżeli nie znajdzie to funkcjaJEŻELIBŁĄD „włącza” następną funkcję WYSZUKAJPIONOWO, jednak nie zawsze możliwe jest w ttym stylu zagnieżdżać funkcję JEŻELIBŁĄD wielokrotnie, w celu znalezienia w kilku arkuszach/tabelach w jednym czasie.