Menu

Filtrowanie oraz usuwanie filtru wielu kolumn

6 listopada 2017 - Filtrowanie

Często następuje niezbędność wyselekcjonować tabelę w kilku kolumnach. Można to zrealizować bez problemu, jednak trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach. Jeżeli chcesz filtrować równocześnie po kilku kolumnach, to musisz dokonać dokładnie to samo co w każdej chwili, lub po prostu powtórzyć wiele razy – za każdym w kolejnej kolumnie.

Naciskasz autofiltr, przechodzisz do wybranej kolumny i ustawiasz wymogi filtrowania. Klikasz OK. Tabela jest przefiltrowana. Przechodzisz do strzałki w innej kolumnie a także znów wybierasz warunki. I dla tylu kolumn, dla ilu potrzebujesz.

 

Ustawienie filtru w więcej niż jednej kolumnach działa łącznie. Każdy kolejny filtr coraz bardziej zawęża ilość prezentowanych wierszy tabeli. Innymi słowy, by jakiś wiersz pozostał widoczny to musi również  spełniać warunki ze wszystkich kolumn arkusza. Nie jest możliwe za pomocą autofiltra ustawić wytycznych alternatywnych między kolumnami – iż miejsce  pozostaje widoczne jeżeli spełni warunek z  jednej czy też z drugiej  – takie coś nie jest możliwe. Filtrujemy zawsze łącznie.

 

Jeżeli filtrujesz więcej niż w jednej kolumnach również warto wiedzieć jaką metodą wyłączać filtr we wskazanych kolumnach, zaś jak we wszystkich równocześnie:

Wybrane kolumny – na strzałkę w jednej kolumnie również wybierasz „Wyczyść filtr z”.

Wszystkie równocześnie – w górnym menu, w zakładce Dane – „Wyczyść” – filtry z całej tabeli będą   wyczyszczone,  jednakże   strzałki   filtrowania pozostaną widoczne.

Wszystkie jednocześnie – w górnym menu w zakładce  Poniższe,   „Filtruj” – filtry na całym obszarze będą wyczyszczone, ponadto strzałki filtrowania znikną .

Wszystkie również – skrót klawiszowy Ctrl + Shift + L – filtry w całej grupie będą wyczyszczone tak jak strzałki filtrowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *