Filtrowanie tekstu w Excelu

Rozbudowane narzędzia programu Excel umożliwiają dogodną analizę danych, a także ułatwiają ich modyfikację i lepsze zrozumienie. Przydatnym narzędziem, które sprawdza się w powyższych sytuacjach, jest filtrowanie (poznaj jego szczegóły – TUTAJ). W jego wyniku na podstawie danego kryterium ukrywane są wybrane wiersze tabeli.

Opcje filtrowania różnią się w zależności od tego, jaki typ danych znajduje się w kolumnie: czy są to teksty, daty czy liczby. Poniżej znajdują się informacje dotyczące filtrowania tekstów.

Filtry tekstu znajdziesz na liście, która rozwinie się po kliknięciu w przycisk autofiltru w danym nagłówku. Ich zastosowanie sprawdzi się, jeśli chcesz filtrować kolumnę z tekstami według pewnej zasady. Większość nazw, które tam znajdziesz, mówi sama za siebie. Wszystkie z nich otwierają tak naprawdę to samo okno.

U góry okna znajduje się przypomnienie, jakiej kolumny dotyczy to filtrowanie. Na liście rozwijanej znajdziesz twoje kryterium filtrowania. To, co pojawi się tam od razu po otwarciu okna, zależy od tego, jaką opcję filtrowania wybrano krok wcześniej. Możesz zawsze tę opcję zmienić na inną dostępną na liście. To kryterium zawsze odczytywane jest razem z polem obok, do którego wpisujesz konkretną wartość.

Na liście znajduje się pełen zestaw kryteriów, również tych dotyczących liczb oraz dat. Poniżej zestawiono kryteria używane z tekstami:

  • Równa się – filtr szuka wartości równej dokładnie temu, co wpisano w polu obok
  • Nie równa się – filtr szuka wszystkich wartości oprócz tych równych dokładnie temu, co wpisano w polu obok
  • Zaczyna się od – filtr szuka tekstów, które zaczynają się od podanych przez Ciebie znaków
  • Nie zaczyna się od – filtr szuka tekstów, które nie zaczynają się od podanych przez Ciebie znaków
  • Kończy się na – filtr szuka tekstów, które kończą się na podane przez Ciebie znaki
  • Nie kończy się na – filtr szuka tekstów, które nie kończą się na podane przez Ciebie znaki
  • Zawiera – filtr szuka tekstów, które zawierają w sobie (obojętnie gdzie – gdzieś w środku, na początku, na końcu) podany przez Ciebie tekst
  • Nie zawiera – filtr szuka tekstów, które nie zawierają w sobie (obojętnie gdzie – gdzieś w środku, na początku, na końcu) podanego przez Ciebie tekstu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *