Filtrowanie danych w tabeli przestawnej

Tabela przestawna może przechowywać i prezentować duże ilości danych. Aby móc wygodnie odczytywać jej treści, przygotowano narzędzie filtru, analogiczne do tego, używanego w normalnych tabelach (TUTAJ dowiesz się więcej na temat filtrowania zwykłych tabel w Excelu).

Filtr w tabeli przestawnej

Zazwyczaj w tabeli przestawnej wstawia się kategorię danych do etykiet wierszy i/lub kolumn. Wówczas w nagłówku tych etykiet pojawia się przycisk filtrowania.

Po kliknięciu przycisku filtru pojawia się lista z dostępnymi opcjami – one również podobne są do tych w zwykłych tabelach.

Możesz albo wskazać konkretne wartości, które mają pozostać widoczne w tabeli, albo wybrać bardziej ogólną regułę, która określa jakie etykiety mają pozostać widoczne w tabeli.

Filtrowanie kolumn tabeli przestawnej

W przypadku zwykłej tabeli nie jest możliwe filtrowanie (ukrywanie) kolumn, a jedynie wierszy. W przypadku tabel przestawnych jest to bardzo proste. Taki sam przycisk jak w przypadku filtrowania wierszy pojawia się również przy filtrowaniu kolumn. Działanie jest analogiczne, czyli możesz wybrać konkretne kolumny, które mają pozostać widoczne, lub wskazać regułę, która to określa.

Filtrowane wartości liczbowych

Gdy naciśniesz przycisk filtrowania, to domyślnie pokazywane są wartości etykiet. Jeśli chcesz filtrować za pomocą pola wartości (wartości liczbowych), to musisz przejść do reguł Filtry wartości.

Tutaj wskaż konkretną regułę, która dotyczy liczb.

Nie możesz jednak wskazać konkretnych wartości liczbowych z listy – ta opcja zarezerwowana jest jedynie dla etykiet (wierszy lub kolumn), jako że według nich najczęściej użytkownicy tabel przestawnych je filtrują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *