Podstawy – obszar wydruku

Ważne jest aby dać Excelowi rozumieć w jasnej stylistyce, który fragment pliku/arkusza ma być drukowany. Dobrze nadaje się do tego pole wydruku. Pole wydruku, to komórki, które ukazujesz jako te, które mają być drukowane. Więcej na tematy związane z Excelem znajdziesz na http://excelanaliza.pl/

Aby umieścić obszar wydruku, zaznacz na początku zakres komórek tabeli, które chcesz drukować, wtenczas przejdź w górnym menu do zakładki Ułożenie strony i kliknij na Obszar wydruku i na Ustaw pole wydruku. W tym momencie, oznaczony obszar zostanie otoczony przerywaną linią – charakterystyczną dla określenia drukowanej części dokumentu.

Jeśli będziesz przechodzić do pewnego z podglądów wydruku, to charakterystyczny będzie właśnie ten obszar.

Plusy używania obszaru wydruku

  • Daje pewność prawidłowego wydruku – nieraz chcemy wydrukować cały arkusz bo znajduje się w nim jedynie pojedyczna tabela – którą chciałbyś wydrukować. Jeśli przejdziesz do drukowania a także każesz drukować cały arkuszu, to może się okazać, iż gdzieś pod tabelą lub w sąsiedztwie niej mieszczą się liczby, których przedtem nie zauważono a one również się drukują. Może być umieszczona też na tyle, że Microsoft Excel pamięta, iż jeszcze dwie kolumy na prawo od Twojego zakresu są używane, mimo iż dla ciebie wydaje nieco inaczej. W wyniku tego,, przykładowo: wydrukuje wiele pustych stron z tymi kolumnami.
  • Wystarczy raz go usytuować – jeśli regularnie drukujesz tą samą część arkusza np. ta sama tabela, ale ze zmieniającymi się wartościami, to wystarczy raz umiejscowić pole wydruku. Nie musisz za każdym jednocześnie, przed wydrukiem zaznaczać podanej obszarze, natomiast następnie wybierać w opcjach drukowania, by drukował zaznaczenie. Pole wydruku pamiętany jest nawet po zamknięciu pliku Excela.

  • Umożliwia drukowanie z kilku arkuszy – jeżeli chcemy drukować dane komórki, z kilku arkuszy Excela także, to możesz wskazać jakiś obszar, jedynie w jednym z nich. Obszar wydruku co się tyczy, możesz dla każdego z arkuszy z osobna zestawić. Aby wydrukować następujące z kilku arkuszy, trzeba je na początku wskazać również dopiero w takim razie przejść do drukowania – jeżeli znajdują się w nich umiejscowione obszary wydruku, to jedynie one będą drukowane. Nie Zapomnij, iż w trakcie przechodzenia do drukowania wszystkie arkusze z wybranymi obszarami mogą znajdować się

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *