Jest to sposób na wyróżnienie komórek tabeli Excel jeżeli posiadają jedyne w swoim rodzaju wartości, np liczby o odpowiedniej wielkości czy dany tekst. Można to także wykorzystywać w przypadku dat.
Opcje formatowania warunkowego znajdziemy na wstążce Narzędzi głównych. Opcja ta posiada kilka wersji przeznaczonych do innego użytkowania. Oto one:
Reguły wyróżniania komórek – nakreślone norma, która określa wymogi formatowania;
Reguły pierwszych/ostatnich – norma, które sprawdza pozycję w ramach wszystkich zaznaczonych komórek wynosi wartość z danej komórki;
Paski danych – w środku komórek tabeli pokazane są paski danych, które pokazują jak duża liczba się w nich znajduje;
Skale kolorów – narzędzie w sposób automatyczny zaznacza (koloruje) komórki tabeli według miejsca wartości wśród innych komórek;
Ikony – ikona jest przypisana i wklejona do komórki Excela zależnie od przedziału liczb znajdujących się w komórce,e
Reguła z użyciem formuły – programowanie za pomocą formuł
Przykład zastosowania formatowania warunkowego:
Posiadasz tabelę a w niej kolumny z liczbami. W kolumnie pragniesz pokolorować komórki z liczbami powyżej 500. Zaznaczasz komórki te, w których chcesz użyć format warunkowy. Wybierasz następnie warunek – liczby większe od 500. Następnie format – które formatowanie ma być przypisane komórką, które warunek spełnią. Wstawia się format automatyczny – jeśli nawet wartości będą się zmieniać to format zależnie od tego będzie się pojawiał lub znikał.
Więcej na temat formatowania warunkowego znajdziesz na: http://formatowanieexcel.pl/