Podstawy – wykres przebiegu w czasie


Typy wykresów, Wykres / poniedziałek, styczeń 15th, 2018

Wykresy przebiegu w czasie to niewielkie jednokomórkowe wykresy, co rusz nazywane także miniwykresami. Starsze wersje pakietu Ms nie wyświetlą tego typu wykresów. Jeśli chcesz się nauczyć budować wykresy i edytować ich dane zapraszamy na kurs z Graficznej Prezentacji Danych

Wykresy przebiegu w czasie dają rozległe pole do wizualizacji treści oraz nie zajmują wiele miejsca. Będą one użyteczne w analityce danych czy raportach, ponieważ dzięki nim możesz natychmiast ocenić trend również zmiennośći danych.

Od zwykłych obiektów wykresu różnią się tym, iż nie posiadają osi z jednostkami, a zatem nie reprezentują danych ilościowo, natomiast wyłącznie ich tendencje wzrostowo-spadkowe. Nie są również rozłączonym obiektem w pliku, ponieważ stanowią tło komórki.

Dane zawarte w klasycznych tabelach często nie są przejrzyste. Jest ich za dużo również ciężko dostrzec na pierwszy rzut oka jakieś zależności. Gdy zdecdyujesz się zaprezentować dane na wykresie przebiegu w czasie , możesz od razu ocenić ich trend. Jesteś w stanie stwierdzić dla przykładu. czy kupno rosło czy malało na przestrzeni ostatnich lat. Co rusz wykresy te ustawia się w komórce obok zawartości, zatem jeśli np. zaniepokoi Cię spadek sprzedaży, możesz prędko spojrzeć na dane źródłowe, by uzyskać więcej niezbędnych informacji.

Wykresy przebiegu w czasie znajdują się w jednej komórce i jest możliwe utworzenie kilku jednocześnie z zaznaczenia więcej niż jednej kolumn albo wierszy w tabeli.

Rodzaje wykresów przebiegu w czasie

Wstawiając do arkusza zwykły wykres masz do wyboru znaczną ilość typów. W przypadku wykresów przebiegu w czasie mieszczą się do wyboru 3 odmiany:

  • Wykres Liniowy
  • Wykres Kolumnowy
  • Wykres Zysk/strata

Liniowy oraz kolumnowy wykres przebiegu w czasie są zobrazowane zwykłym wykresem liniowym jak i kolumnowym. Na punktach zawartości liniowego wykresu przebiegu w czasie powinny być dodane znaczniki. Wykres typu zysk/strata prezentują podane informacje w sposób uboższy. Jest to ułożenie prostokątów. Wyżej znajdują się prostokąty pokazujące kwoty dodatnie, co jest niżej wskazuje na kwoty ujemne. Wysokość prostokątów nie ma związku z wielkością kwoty – słupek odpowiadający wartościom liczbowym na przykład 500 będzie miał taką samą wysokość jako ten odpowiadający liczbie 800

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *