Podstawy – wykres przebiegu w czasie


Typy wykresów, Wykres / poniedziałek, Styczeń 15th, 2018

Wykresy przebiegu w czasie to niewielkie jednokomórkowe wykresy, co rusz nazywane także miniwykresami. Starsze wersje pakietu Ms nie wyświetlą tego typu wykresów. Jeśli chcesz się nauczyć budować wykresy i edytować ich dane zapraszamy na kurs z Graficznej Prezentacji Danych

Wykresy przebiegu w czasie dają rozległe pole do wizualizacji treści oraz nie zajmują wiele miejsca. Będą one użyteczne w analityce danych czy raportach, ponieważ dzięki nim możesz natychmiast ocenić trend również zmiennośći danych.

Od zwykłych obiektów wykresu różnią się tym, iż nie posiadają osi z jednostkami, a zatem nie reprezentują danych ilościowo, natomiast wyłącznie ich tendencje wzrostowo-spadkowe. Nie są również rozłączonym obiektem w pliku, ponieważ stanowią tło komórki.

Dane zawarte w klasycznych tabelach często nie są przejrzyste. Jest ich za dużo również ciężko dostrzec na pierwszy rzut oka jakieś zależności. Gdy zdecdyujesz się zaprezentować dane na wykresie przebiegu w czasie , możesz od razu ocenić ich trend. Jesteś w stanie stwierdzić dla przykładu. czy kupno rosło czy malało na przestrzeni ostatnich lat. Co rusz wykresy te ustawia się w komórce obok zawartości, zatem jeśli np. zaniepokoi Cię spadek sprzedaży, możesz prędko spojrzeć na dane źródłowe, by uzyskać więcej niezbędnych informacji.

Wykresy przebiegu w czasie znajdują się w jednej komórce i jest możliwe utworzenie kilku jednocześnie z zaznaczenia więcej niż jednej kolumn albo wierszy w tabeli.

Rodzaje wykresów przebiegu w czasie

Wstawiając do arkusza zwykły wykres masz do wyboru znaczną ilość typów. W przypadku wykresów przebiegu w czasie mieszczą się do wyboru 3 odmiany:

  • Wykres Liniowy
  • Wykres Kolumnowy
  • Wykres Zysk/strata

Liniowy oraz kolumnowy wykres przebiegu w czasie są zobrazowane zwykłym wykresem liniowym jak i kolumnowym. Na punktach zawartości liniowego wykresu przebiegu w czasie powinny być dodane znaczniki. Wykres typu zysk/strata prezentują podane informacje w sposób uboższy. Jest to ułożenie prostokątów. Wyżej znajdują się prostokąty pokazujące kwoty dodatnie, co jest niżej wskazuje na kwoty ujemne. Wysokość prostokątów nie ma związku z wielkością kwoty – słupek odpowiadający wartościom liczbowym na przykład 500 będzie miał taką samą wysokość jako ten odpowiadający liczbie 800

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *